Skip to main content
Renk Ölçümü

RENK ÖLÇÜMÜ NEDİR?

By 2 Aralık 2021No Comments

ÜRÜNLERİN RENK FARKI (DELTA E) NASIL ÖLÇÜLÜR?

Delta E nedir?

Delta E , bir üründe görünen iki renk arasındaki farkı ölçen, Commission Internationale de l’Eclairage (Uluslararası Aydınlatma Komisyonu) tarafından oluşturulan standart bir ölçümdür.  Delta E seviyeleri, görüntülenen renk ile giriş içeriğinin orijinal renk standardı arasındaki farktır. Daha düşük Delta E rakamları daha yüksek doğruluğu gösterirken, yüksek Delta E seviyeleri önemli bir uyumsuzluğu gösterir.

Delta E, 0’dan 100’e kadar bir ölçekte ölçülür; burada 0, daha az renk farkıdır ve 100, tam bozulmayı gösterir, standart algı aralıkları aşağıdaki gibidir:

 • <= 1.0: İnsan gözüyle algılanamaz
 • 1-2: Yakın gözlem yoluyla algılanabilir
 • 2-10: Bir bakışta algılanabilir
 • 11-49: Renkler zıttan daha benzer
 • 100: Renkler tam tersi

Renk Farkı (Delta E) Profesyoneller İçin Neden Önemlidir?

Profesyonellerin Delta E’nin anlamını anlamaları çok önemlidir çünkü daha önce açıklandığı gibi bu ölçüm renk doğruluğunun temelidir . Bu, öznel görüşlere dayanmak yerine, renkleri doğru şekilde gösterip göstermediğini ölçmek için kullanılabilen tek bir rakamdır.

Renk Farkı (Delta E ) Nasıl Hesaplanır?

Delta E (toplam renk farkı) delta L*, delta a* ve delta b* renk değerlerine dayanır ve bunların tümü, dikdörtgen bir koordinat sisteminde rengin tam bir sayısal tanımlayıcısını sağlar. Anlamları aşağıdaki gibidir:

 • dL*, numune ve standart renkler arasındaki açıklık farkını temsil eder.
 • da*, numune ve standart renkler arasındaki kırmızılık veya grilik farkını temsil eder.
 • db*, numune ve standart renkler arasındaki mavilik-sarılık farklarını belirtir.

Yukarıda belirtilen düzeylerde değer ne kadar yüksekse, o boyuttaki fark o kadar büyük olur. Delta E, üç temel öğe etrafında döndüğünden, hesaplaması beklediğinizden daha kolaydır.

Yalnızca L, a ve b değerlerinin her biri arasındaki farkın karesini almanız gerekir; sonra bunları birlikte ekleyin; sonra toplamın karekökünü alın. Ancak formülün matematiksel ifadesi:

CIE76 renk farkı formülü

Renkleri Nasıl Ölçersiniz?

İnsanlar Delta E seviyelerini tartışırken ortaya çıkan yaygın bir soru, renklerin tam olarak nasıl ölçüleceğidir. Ağırlık ve boyutu ölçmek için teraziler ve cetveller kullanabilirsiniz, ancak ışık biraz daha belirsizdir. Kullandığınız renk uzayına bağlı olarak farklı formüller vardır.

Işığı ölçmek için gerçek donanım açısından bir renk farkı testi yaptırabilirsiniz. NESA Polimer son teknoloji renk ölçüm sistemleri ile malzemeninizin teknik olarak renk farkını test edip size raporlayabilir. Işığı, tristimulus (XYZ) değerlerinin optik özelliklerini taklit etmek için tasarlanmış optik filtreler olan bir dizi XYZ filtresi aracılığıyla ölçerler. Tristimulus değerleri renk dilinin temelidir ve CIE renk sistemi olarak da adlandırılır.

CIELAB nedir?

CIELAB, “CIE L*a*b*” veya kısaca “Lab renk alanı” olarak da bilinen bir renk uzayıdır. 1976 yılında Uluslararası Aydınlatma Komisyonu tarafından oluşturulan değer, rengi üç değer olarak ifade eder. Genel unsurlar aşağıdaki gibidir.

 • L* açıklığı temsil eder, 0 mükemmel bir siyahtır ve %0 yansıtma veya geçirgenlik ile. %50’lik bir derecelendirme orta griyi, 100 derecelendirmesi ise mükemmel bir beyazı gösterir. Bu, %100 yansıma ve mükemmel netlik anlamına gelir.
 • a* rengin kırmızı-griliğini temsil eder. a*’nın pozitif değerleri kırmızı, negatif değerleri ise yeşildir. 0 seviyesi nötrdür.
 • b* rengin sarı-maviliğini ifade eder. b*’nin pozitif değerleri sarı, negatif değerleri ise mavidir. 0 tarafsızlığı gösterir.

CIELAB üç boyutta ölçüldüğünden, sonsuz sayıda renk olasılığı vardır. 

Örneğin, plastik iki renk plakası renk farkı ölçüm değerleri:

Örneğin plastik ambalaj sektöründe veya otomotiv plastik sektöründe; Delta E, renk farkını ve müşteri beklentilerini iletmemize yardımcı olacak harika bir araçtır. Ancak, kullanılan baskı işlemi için beklentilerin gerçekçi olması gerekir. Hem cihazlarınızın kalibre edildiğinden emin olmak hem de doğru ayarları kullanmak Delta E’yi doğru bir şekilde ölçmek için çok önemlidir. Ulaşılabilir renk beklentilerini belirlemek için müşterinizle birlikte çalışmak da çok önemlidir. Bazı müşteriler ikiden az Delta E talep edebilir, ancak gerçekte numuneleri değerlendirdikten sonra dört Delta E’ye izin verebilirler. Müşterilerle net Delta E beklentileri oluşturmak son derece önemlidir.

RENK ÖLÇÜMÜ ANAHTAR KELİMELER:

Renk Farkı(Delta E)

Plastik Ambalaj Renk Ölçümü

Otomotiv Plastik Renk Ölçümü

Tekstil Renk Ölçümü

Kağıt Renk Ölçümü

Boya Renk Ölçümü

Ekran Monitör Renk Ölçümü

Gıda Renk Ölçümü